Podsumowanie kursu „Po Łódzkiem wojaże z Geoportalem w parze, czyli jak atrakcyjnie prowadzić zajęcia edukacyjne z aplikacją mapową Geoportal Województwa Łódzkiego”

Kończy się pierwsza edycja kursu dla nauczycieli „Po Łódzkiem wojaże z Geoportalem w parze, czyli jak atrakcyjnie prowadzić zajęcia edukacyjne z aplikacją mapową Geoportal Województwa Łódzkiego”. Celem kursu było zaprezentowanie aplikacji mapowej Geoportal Województwa Łódzkiego (https://geoportal.lodzkie.pl) oraz określenie możliwości wykorzystania jej zasobów w praktyce edukacyjnej różnych poziomów edukacji i typów szkół, w kontekście interesujących sposobów realizacji zadań podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Program kursu obejmował dwa bloki:
• szkolenie stacjonarne – warsztaty w pracowni komputerowej z aplikacją Geoportal WŁ,
• e-learning – metodyczne aspekty planowania i realizacji zajęć edukacyjnych wzmacniających budowanie tożsamości regionalnej uczniów, rozwijanie ich zainteresowań, kształtowanie twórczych postaw oraz umiejętności pozyskiwania i przetwarzania informacji.

Program warsztatów zawierał następujące zagadnienia:
1. Co to jest Geoportal Województwa Łódzkiego? Dla kogo jest przeznaczony?
2. Podstawy prawne funkcjonowania GWŁ
3. Technologia budowy systemu GWŁ
4. Funkcjonalności podstawowe aplikacji mapowej GWŁ
5. Zawartość GWŁ:
– Zbiory danych: referencyjne i tematyczne
– Portale (moduły) tematyczne
6. Funkcjonalności zaawansowane aplikacji mapowej GWŁ
7. Zasady korzystania z GWŁ i materiałów pochodzących z PZGiK
8. Kierunki rozwoju GWŁ
9. Dyskusja …

Kurs został zorganizowany przez Departament Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego (szkolenie stacjonarne) oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi (rekrutacja, e-learning, strona formalna).
Dodatkowo szkolenie stacjonarne w formie warsztatowej odbyło się w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim.

W 4 szkoleniach stacjonarnych:
7, 9, 11.03.2016 r. w Łodzi,
26.04.2016 r. w Piotrkowie Trybunalskim,
wzięło udział 68 nauczycieli z różnych typów szkół

szkolenia_WODN_podsumowanie1

Spośród uczestników kursu najwięcej było nauczycieli geografii, następnie przyrody i biologii oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej:

szkolenia_WODN_podsumowanie2

Na podstawie wpisów na platformie e-learningowej można stwierdzić, iż uczestnicy widzą wiele możliwości wykorzystania Geoportalu Województwa Łódzkiego podczas zajęć szkolnych. Najwięcej pomysłów dotyczy zajęć geografii, np.: na lekcjach z działu „Mapa”, podczas gier miejskich, przygotowanie questów, określanie typów krajobrazu i odnajdowanie ich w swojej najbliższej okolicy na podstawie map w Geoportalu WŁ. Wiele pomysłów dotyczyło wykorzystania aplikacji podczas edukacji regionalnej, np.: przygotowanie projektów uczniowskich dotyczących atrakcji turystycznych, do planowania wycieczek szkolnych (planowanie trasy wraz z określeniem jej długości). Oprócz tego bardzo ciekawe pomysły wykorzystania aplikacji na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie z pomocą Modułu „Mapy historyczne Województwa Łódzkiego”.
Po zakończonym kursie planowane jest przeprowadzenie konkursu na najlepszy konspekt lekcji z wykorzystaniem Geoportalu Województwa Łódzkiego.

Do góry